www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Galeria Akademicka ATH

Galeria Akademicka ATH powstała w styczniu 2012r. z inicjatywy JM Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. dra hab. inż. Ryszarda Barcika. Nowa Galeria, z siedzibą w budynku L, na terenie głównego campusu ATH, jest kontynuacją działalności wcześniejszej uczelnianej galerii, Galerii 3-2-0, której kustoszem był Franciszek Dzida, twórca kina amatorskiego. Funkcję kuratora obecnej Galerii Akademickiej pełni prof. ATH dr hab. Ernest Zawada - artysta malarz, performer, od lat związany z bielską ATH. Specjalistą ds. Galerii Akademickiej jest Pani mgr Małgorzata Skrzypek.

Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na dwie części, jedną zamkniętą, przeszkloną z przeznaczeniem na Galerię Mistrzów, a drugą mieszczącą się w otwartej przestrzeni holu. W części reprezentacyjnej galerii eksponowane są prace uznanych polskich i europejskich artystów, natomiast w części otwartej, nazwanej promocyjną, prezentowane są prace młodych plastyków, często uzdolnionych studentów ATH, a także reprezentantów innych środowisk akademickich, kulturalnych i artystycznych.

Galeria rozpoczęła swoją działalność wernisażem wystawy malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Do tej pory swoje prace prezentowali: prof. Eugeniusz Delekta, prof. Stanisław Rodziński, artyści związani z nurtem malarstwa geometrycznego na wystawie zbiorowej „Symetria i asymetria" oraz Marek Sibinský i Pavel Albert z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie. To właśnie Uniwersytet w Ostrawie jest czeskim partnerem w projektach unijnych, realizowanych przez Galerię.

Ważnym aspektem działalności Galerii Akademickiej ATH jest także edukacja artystyczna. Program edukacyjny realizowany jest poprzez wykłady, spotkania z artystami, pokazy filmów, wydawnictwa i warsztaty artystyczne. Konkurs na recenzję ogłaszany po otwarciu każdej wystawy jest również doskonałą okazją do zapoznania się z wybranymi aspektami sztuki współczesnej.

Logo, które galeria posiada od początku swojego istnienia zostało wybrane w drodze konkursu ogłoszonego wśród studentów. Jego autorką jest Aneta Jakubczyk. Dzięki życzliwemu wsparciu JM Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. dr. hab. Jarosława Janickiego Galeria Akademicka ATH kierowana przez prof. ATH dra hab. Ernesta Zawadę może prowadzić bogatą działalność artystyczno-kulturalną, wpisując się tym samym w kulturalny pejzaż miasta Bielska-Białej.
Kategoria: Ogólne | 22 czerwiec 2012 | | Odsłony: 10576
Drukuj Email
Piątek, 12, kwiecień 2019
Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz
Galeria Akademicka zaprasza na Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz pt: "Wielogłosy", która odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.00.
Czytaj dalej >
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >