www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >
Wystawy w Galerii

Geometria w miniaturze

W lutym i marcu zapraszamy na dwie wystawy z cyklu Miniatura, pod patronatem prof. Andrzeja Gieragi. Wystawa została zorganizowana w ramach 36. Konferencji Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych oraz jubileuszu 50-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH.

Artyści biorący udział w formule ŁAD I EKSPRESJA : Andrzej Bator, Andrzej Banachowicz, Dominik Chapius, Elżbieta Gawlikowska-Łabędzka, Janusz Cywicki, Mariusz Dański, Małgorzata Dobrzyniecka -Kojder, Andrzej Gieraga, Karolina Jaklewicz, Aleksander Hałat, Zoltan Hermann, Tomasz Jędrzejko, Magdalena Kacperska, Mieczysław Knut, Piotr Kwaśny, Stanisław Łabędzki, Łukasz Leszczyński, Michał Misiak, Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, Aleksander Olszewski, Jan Pamuła, Jolanta Rudzka- Habisiak, Ireneusz Solarek, Mark Starel, Jerzy Treliński, Włodzimierz Stelmaszczyk, Agnieszka Wasiak, Barbara Warzeńska, Joanna Zak, Ernest Zawada.

Artyści biorący udział w formule UKŁAD WERTYKALNY UKŁAD DIAGONALNY: Stanisław Łabędzki, Magdalena Kacperska, Elżbieta Gawlikowska-Łabędzka, Jan Pamuła, Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, Olga Podfilipska-Krysińska, Mariusz Dański, Jo Kuhn, Włodzimierz Stelmaszczyk, Romańczuk, Aleksander Olszewski, Andrzej Banachowicz, Piotr Kwaśny, Tomasz Jędrzejko, Joanna Zak, Andrzej Gieraga, Janusz Cywicki, Roberto Gianinetti, Jerzy Treliński, Aleksander Hałat, Silwio Pozatti, Herman Zoltan, Mieczysław Knut, Łukasz Leszczyński, Ernest Zawada, Lidia Choczaj, Michał Misiak, Andrzej Bator, Jolanta Rudzka-Habisiak, Ingo Glass, Agnieszka Wasiak.
Odsłony: 47
Wystawy w Galerii

Morfoizm Kwadratarnia - Aleksander Olszewski

W Galerii Akademickiej, do połowy grudnia br. można oglądać wystawę prac prof. Aleksandra Olszewskiego pt. „Kwadratarnia – Morfoizm". Tytuł wystawy, na który składają się dwa słowa wymyślone przez artystę, odwołuje się z jednej strony do osobistych wspomnień, a z drugiej do naukowego systemu i pojęcia analizy morfologicznej.
„Bóg stworzył świat rzeczy widzialnych i niewidzialnych"
Nauka i sztuka każda na swój sposób próbuje odkryć to co niewidoczne i opisać właściwym dla siebie językiem. Cechą identyfikującą moje działanie jest macierz morfologiczna, czyli zbiór elementów o zdefiniowanych cechach, komponowanych na siatce wyznaczającej płaszczyznę. Analiza morfologiczna którą się posługuję uaktywnia poszukiwanie formy, pozwala na odkrycie stanów niedoświadczonych, nieuświadomionych wcześniej. Ilość i jakość użytych elementów bywa zamknięta i zazwyczaj powtarzająca się. Tworzą się ciągi homologiczne elementów z których buduję obrazy. Oczywiście wszystkim zarządza liczba, ona jest treścią i decyduje o formie. Morfoizm to próba dialogu między nauką a intuicją artystyczną. W sztuce nic nie jest dane i nic nie jest odkryte na zawsze. Ciągłe poszukiwanie to jedyna droga tak w nauce, jak i w sztuce.
Aleksander Olszewski, urodzony 27.02.1944 r. w Radomiu. Studia w PWSSP w Łodzi (1968-1974). Dyplom z malarstwa w pracowni Lecha Kunki. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu. Inicjator założenia Wydziału Sztuki i pierwszy jego dziekan. Aktualnie Kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych. Członek Rady Artystycznej ZG ZPAP w Warszawie. Uprawia malarstwo i grafikę komputerową. Zorganizował 40 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 350 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych Założyciel Akademickiej Galerii Sztuki „Rogatka" oraz Galerii „Pentagon" w Radomiu. Redaktor naczelny rocznika „Arteria" - wydawnictwa Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Odsłony: 72
Piątek, 12, kwiecień 2019
Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz
Galeria Akademicka zaprasza na Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz pt: "Wielogłosy", która odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.00.
Czytaj dalej >
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >