www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Błażej Ostoja Lniski - Plakaty

9 maja w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Galerii Akademickiej została otwarta wystawa prof. zw. Błażeja Ostoi Lniskiego. W prezentowanych plakatach, artysta wykorzystuje czcionki własnego projektu, które stają się niejednokrotnie glównym elementem kompozycyjnym i informacyjnym.

DSC 0246Prezentowaną aktualnie w Galerii Akademickiej ATH wystawę plakatu autorstwa prof. Błażeja Ostoja Lniskiego należy postrzegać jako jego osobiste nawiązanie do tradycji tzw. polskiej szkoły plakatu, która w okresie powojennym intrygowała odbiorców niepowtarzalnością formy obrazowej, harmonijnie złączonej z kmunikatem literniczym. Plakaty Ostoja Lniskiego projektowane w komputerowych programach graficznych charakteryzuje synteza, traktowanej płasko sylwety, reprezentującej niejako symbolicznie nawarstwienie kodów informacji treściowych. Jej niepowtarzalność wyrażana jest pewnym, autorskim, szkicowym śladem, wpisującym się w przestrzeń płaszczyzny jako dominanta. Swoisty fenomen stylistyki obrazowania Autora polega jednocześnie na nowatorskim podejściu do zagadnień typograficznych. Tekst hierarchizowany pod względem ważności informacji, różnicowany jest wielkością trzcionki. Zapis literniczy ( kroje liter projektowane przez Artystę) , niezwykle spójny stylistycznie występuje w różnorakich konfiguracjach uszeregowań zwartych, które można odczytać tradycyjnie, z góry do dołu, ale i z boku i diagonalnie. Litery i tekst stanowią ponadto autonomiczny "budulec"  jego plakatów. Wszystkie prezentowane na wystawie prace zawierają w sobie niepowtarzalne piętno Autora.
 


DSC 0277

DSC 2767

Urodzony w 1974 w Czersku. W latach 1994-1999 studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa u prof. Rajmunda Ziemskiego aneks z litografii u prof. Władysława Winieckiego. Od 1999 roku związany z macierzystą uczelnią. Profesor sztuk plastycznych, kierownik Pracowni Litografii, Dziekan Wydziału Grafiki (2012-2016). Uprawia malarstwo i grafikę (głównie litografia). Autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. Instytut Polski w Sztokholmie – wystawa litografii, 2004; Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria – „Malarstwo", Warszawa/Jabłonna 2011; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej – „Pismo, figura, powtórzenie" – wystawa malarstwa, Słupsk 2012; Galeria Test – „Stać się oknem" – wystawa malarstwa, Warszawa 2013.
W latach 2002-2004 przynależy do grupy artystycznej „ARTGrupa". W 2008 roku zostaje laureatem Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza. Jest wielokrotnym laureatem warszawskiego konkursu Najlepsza Grafika Miesiąca. W roku 2011 laureat nagrody PTWK za Najpiękniejszą Książkę Roku 2010 „Władysław Winiecki – Wielki Wodewil" oraz Nagrody Honorowej Towarzystwa Bibliofilów Polskich. W roku 2014 laureat nagrody PTWK za Najpiękniejszą Książkę Roku 2013 „Marian Murawski. Ilustracje".
Prof. ATH dr hab. Ernest Zawada
Kurator Galerii Akademickiej ATH
Kategoria: Wystawy w Galerii | 16 maj 2017 | | Odsłony: 1267
Drukuj Email
Piątek, 12, kwiecień 2019
Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz
Galeria Akademicka zaprasza na Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz pt: "Wielogłosy", która odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.00.
Czytaj dalej >
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >