www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej

Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części promocyjnej Galerii została zaprezentowana wystawa plakatów Tomasza Jędrzejki. Jak wyjaśnia kurator Galerii Akademickiej prof. ATH dr hab. Ernest Zawada, wystawa zgromadziła ponad 70 prac, zamykających okres ostatniego ćwierćwiecza twórczości prof. Gieragi. Utrzymane w stylistyce abstrakcji geometrycznej grafiki skoncentrowane są wokół zagadnień światła, zjawisk wizualnych i przestrzennych. Wiele z nich inspirowanych jest rzeczywistością, mimo tego cechuje je niemal minimalistyczna, ascetyczna forma, będąca wynikiem twórczej pracy z konkretnym tematem.
 
Wystawa prof. Gieragi będzie jedną z prezentacji XIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W piątek 10 maja podczas wernisażu wystawy prof. Anna Węgrzyniak, główny koordynator Festiwalu, zaprosiła do udziału w tej największej na Podbeskidziu imprezie popularyzującej naukę i sztukę, w którą – według słów prof. Węgrzyniak – wprowadza uczestników światło prac Andrzeja Gieragi. Małgorzata Skrzypek z Galerii Akademickiej ATH przedstawiła referat dotyczący kierunków awangardowych w sztuce spod znaku abstrakcji geometrycznej.
 
W części promocyjnej Galerii Akademickiej ATH została jednocześnie otwarta wystawa plakatów dr. Tomasza Jędrzejki, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest on nauczycielem akademickim w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. (R)
 
Andrzej Gieraga
Urodzony w 1934 r., w latach 1965-1970 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1971 r. i został zatrudniony w macierzystej uczelni. Od 1994 r. prof. Gieraga pracuje na Politechnice Radomskiej w Katedrze Sztuki. Jego twórczość obejmuje zarówno malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową, jak i grafikę użytkową. Prezentował swoje prace na 60 wystawach indywidualnych, jego prace znajdują się w zbiorach m.in. muzeów narodowych w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, muzeów okręgowych w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kaliszu, Koszalinie, Olsztynie, Rzeszowie, Tarnowie oraz w Zamościu, Muzeum w Lubaczowie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Museu de Arte Contemporanea w Sao Paulo, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum miasta Talla, Sammlung Vass w Budapeszcie, L'Europe des Graveurs Grenoble Bibliotheque Municipale de Grenoble, Kulturzentrum Marlet Beratzhausen, Batuz Fundation Sachsen Altzella, Mondriaanhaus w Amersfoort, K.F.W. – Bankgruppe Berlin, Frankfurt/Main, Centrum Sztuki Studio w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i granicą.

Fotogaleria:

 
Kategoria: Archiwum wystaw | 14 maj 2013 | | Odsłony: 4016
Drukuj Email
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >
Piątek, 28, kwiecień 2017
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie "Pejzaż"
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki  ASP w Warszawie - wystawa pt. „Pejzaż”. Zapraszamy w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Otwarcie wystawy 9 maja, godz. 16.00.

Już 11 maja rozpocznie się największa w regionie impreza naukowo-kulturalna. Program XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia” został przygotowany tak, żeby zainteresować odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Tajniki nauki przybliżą pracownicy naukowi ATH w specjalnie przygotowanych prezentacjach i wykładach, zgrupowanych w bloki tematyczne: nauki humanistyczne i społeczne, nauki ekonomiczne  i o zarządzaniu, nauki matematyczne i  fizyczne, ekologia,  nauki przyrodnicze, nauki techniczne i informatyczne oraz  nauki o zdrowiu.

Wykłady będą się odbywały również poza kampusem ATH. Beskidzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT zaprasza na konferencję popularnonaukową „-200,+100, która odbędzie się 13 maja w NOT.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza 12 maja do Sali Sesyjnej UM na serię wykładów i pokaz historycznych filmów dokumentalnych dot. miasta oraz 13 maja na Małą Scenę Teatru Polskiego na konferencję TEDxBielskoBiała.

Udział w Festiwalu to wyjątkowa okazja do spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Profesor Jerzy Bralczyk językoznawca opowie o  języka promocji i reklamy, o. Maciej Zięba dominikaninteologfilozof i publicysta wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Próg, który świat przekracza w człowieku jest progiem zdumienia”, a wieczorem 12 maja odbędzie się koncert Stanisława Soyki z Chórem ATH.

Jednym ze stałych punktów programu jest Beskidzkie Dyktando Festiwalowe, pod patronatem prof. Bralczyka. Uczestnicy konkursu będą walczyć w tym roku o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii.

Poza najważniejszym celem festiwalu, jakim jest upowszechnianie wiedzy i inspirowanie młodych ludzi do podjęcia przygody z fascynującym światem nauki, organizatorzy czyli Akademia Techniczno-Humanistyczna i Miasto Bielsko-Biała przygotowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym, których część będzie się odbywała podczas Pikniku Naukowego na Rynku Starego Miasta, w sobotę 13 maja.

 

Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.ath.bielsko.pl

Czytaj dalej >