www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej

W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.

Wystawę zorganizowano z okazji 90. urodzin i 70-lecia pracy twórczej artysty, wernisaż stał się więc okazją do uroczystych obchodów artystycznego jubileuszu Biedrawy. Obok licznych gości życzenia jubilatowi złożył rektor prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik, także Józef Cegielski, pełnomocnik ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który współorganizował wystawę. Polski Związek Plastyków przygotował tort w kształcie malarskiej palety z 90 świeczkami. Po odśpiewaniu „Sto lat" artysta zdmuchnął świeczki.

Prof. ATH dr hab. Ernest Zawada, kurator Galerii, zaznaczył, że Biedrawa jest człowiekiem najbardziej zasłużonym dla kultury naszego regionu. Od lat wykładał w Instytucie Sztuki Cieszyńskiej Filii UŚ w Katowicach. Wielu artystów dużo mu zawdzięcza, swoimi pracami zawsze wzbudzał zachwyt odbiorców. Młodość Biedrawy przypadła na lata wojny, dlatego dopiero po jej zakończeniu – mając 40 lat – podjął studia w ASP w Krakowie, które ukończył w1969 r. Jak podkreśla historyk sztuki Helena Dobranowicz, kurator wystawy, Biedrawa malując obrazy najczęściej kieruje się namiętnością i uczuciowością. To dlatego na jego obrazach można podziwiać kobiety, które zawsze grały w życiu artysty dużą rolę.
Wernisaż uświetnił też występ Chóru ATH.

Wystawa Alfreda Biedrawy potrwa do 12 lipca. W części promocyjnej Galerii można również obejrzeć fotogramy Bielska-Białej przygotowane przez Samorząd Doktorantów ATH.

Galeria z wystawy:Magdalena Czader-Wiśniowska
Biuro Promocji ATH
Kategoria: Archiwum wystaw | 24 czerwiec 2013 | | Odsłony: 4890
Drukuj Email
Piątek, 12, kwiecień 2019
Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz
Galeria Akademicka zaprasza na Wernisaż wystawy prof. Marii Korusewicz pt: "Wielogłosy", która odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.00.
Czytaj dalej >
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >